Elek Teli

Gelişen teknoloji ve sanayi sayesinde birçok alanda yenilikler başladı. Bunlardan birisi, kullanım alanına göre değişen ve paslanmaz seçeneği bulunan elek teli, gelişen teknoloji sayesinde daha ileri boyuta ulaşmıştır.

Önceden tel deyince akla gelen kırılmaz, burkulmaz, zaman geçtikçe paslanan teller, gün geçtikçe teknoloji sayesinde akla gelenin dışında bir ürün haline geldiler. İstediğiniz yere ve uzunluğa göre çevrelenen ve yapılan teller eskiye göre artık oldukça maliyeti uygun ürün konumuna geldi.

Kullanım alanı oldukça geniş olan elek teli, birçok maddeden yapılıyor. Bunlardan başlıcaları pirinç ve kromdur. Yüksek sıcağa dayanabilmeleri, su ve asidik ortamda rahatlıkla kullanılabilmeleri ve üstün mekanik özellikleri bakımından yaygın olarak tercih edilirler. Standart olarak boyutları en-boy biçiminde şu şekildedir:

  • 1-30m
  • 1.3-30m
  • 1.5-30m
  • 2-30m
  • 3-30m biçimindedir.

Kümese, pencerelere, kapılara uygulanan tel, bunların dışında çit, toprak bölmesi, asma üstü, tarla bölmesi, inşaat kum eleği, maden taş ocakları, yüksek ısıtma ve soğutma panellerinde, makine ve imalat sektörü, havalandırma, klima ve menfezlerde, otomotiv ve her türlü koruma gerektiren çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Çift örgülü tel de bulunmaktadır. Bu teller ise filtre sanayi, dokuma ve su arıtma sanayide kullanılmaktadır. Bu teller, 304-310-316 ve 316L kalitelerinde dokunur.

İstenilen göz aralığında ve tel kalınlığında, ayrıca istenilen ebatlarda imalatı yapılmaktadır. Fiyatları ise artık çok uygun. Kalitesine ve kullanım alanına göre değişiyor. Genellikle metrekare başına fiyat veriliyor ve ham maddesine göre fiyat değişiyor. Metrekaresi 15 lira ile 70 lira arası değişiklik gösteren elek teli, renk seçeneğini de kullanıcıların beğenisine sunuyor. Renk seçeneğini beğenmemeniz durumunda, kolaylıkla boyayabilir, istediğiniz renk biçimine getirerek kullanabilirsiniz. Rulo halinde satılır ve yapım aşaması oldukça kolaydır.

Çok fazla sorulan sorulardan bazıları ise tel garantisi ve güneş ışığına karşı telin yamulma durumudur. Güneş ışığına ve sıcaklığa duyarlı olan teli gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Herhangi bir akma, erime, damlama, aşırı şiddete maruz kalmadıkça bükülme gerçekleşmez. Kolayca yıkanabilir ve temizlenir. Telin bitim yerleri yuvarlak uçlu olduğundan herhangi bir kaza ile karşılaşmaz ve hayvanlara zarar vermezsiniz. Kare, daire, petek, baklava ve üçgen gibi çeşitli şekilleri de mevcuttur.